« Kuinka blogimainstriimiä sinä olet? | Pääsivu | Tulevaisuuden netti-ilmaisua opettelemassa »

20.10.2007

Ryhdy kansalaiscopywriteriksi

Entäs jos bloggaajat ovatkin kansalaisjournalistien sijaan kansalaiscopywritereita? Viestinnän ja markkinoinnin rajojen hämärtyminen tuli mieleeni, kun luin DN:n juttua ruotsalaisesta Blogvertiser-firmasta (via Taloussanomat).

Ruotsalainen Blogvertiser on palvelu, joka auttaa mainostajia luomaan keskustelua ja kohua tuotteiden tai palveluiden ympärille. Se välittää yksityisille bloggaajille yritysten toimeksiantoja, joiden perusteella blogien pitäjät kirjoittavat merkintöjä.

Tällaisen ajattelun mukaan bloggaajaa ei ole toimittaja vaan copywriter. Siinä missä yritykset lähettävät toimittajille tiedotteita ja kutsuja tapahtumiin juttujen toivossa, Blogvertiser pestaa bloggaajat tekemään heille mainontaa.

Maksettua mainoskirjoittamista harjoittava Hanna Fridén perustelee omaa toimintaansa muun muassa sillä, että toisetkin toimivat näin:

Hon jämför reklamtexterna på bloggar med modemagasinens shoppingguider, där tidningar kan få grejer skickade till sig som de sedan använder.

- Där är det nästan ett större problem eftersom folk har mer tillit till tryckta medier än vad man har till bloggar, menar hon.

Totta, paitsi että yritykset eivät kuitenkaan maksa toimittajille näistä jutuista. Mutta onko sillä merkitystä tehdäänkö bloggajista kansalaisjournalisteja vai -copywritereitä?

Hoituisiko markkinoijien homma helpommin kontaktoimalla bloggaajia suoraan? Tekemällä hyviä ja erilaisia tuotteita, joita kutsuisi myös bloggaajat testaamaan?

Viittaus

Viittausosoite tähän kirjoitukseen:
http://www.typepad.com/services/trackback/6a00d8341c093653ef00e54f0f779d8834

Listed below are links to weblogs that reference Ryhdy kansalaiscopywriteriksi:

Kommentit

Eikö copywriterit ja journalistit ole myös kansalaisia, vaikka eivät pitäisi blogeja? Eikö sana kansalaisjournalisti nosta ns. tavallisen journalistin kansan yläpuolelle (hän ei ole kansaa, hän on journalisti, kansalaisjournalistit sen sijaan ovat tavallisia kansalaisia).

Voiko olla että bloggaajat eivät ole mitään "kansalais"-mitään. Eivät ole kansalaiscopywritereitä, eivät kansalaisjournalisteja.

Jos paperi olisi blogi, olisiko paperille kirjoittava kansalainen journalisti vai copywriter. Määritteleekö julkaisualusta kirjoittajan roolin?

"kansalaisjournalistien sijaan kansalaiscopywritereita?"

sijaan? miksei lisäksi? ;)

pni: Alustan sijaan pitäisi katsoa koulutusta ja ammattia. Etuliitteenä voisi aivan hyvin olla "ITE". ITE-taide... ITE-journalismi...

Mitä mieltä olet suomalaisista feikkiblogeista? Kirjoitin yhdestä säälittävästä yrityksestä äskettäin blogiini: Fake blog award 2007: Millanblogi.fi

Teemu: Tuohan on niin säälittävä yritys, että ei sitä tekisi mieli edes kommentoida! Olen täysin samaa mieltä kanssasi.

Tällaisessa tapauksessahan lukee Mainos koko tekeleen päällä, joten meille kuluttajille tämä on helppo tulkittava ja tyrmättävä.

Mutta entä sitten, kun mainosblogi on niin taitavasti tehty, ettei sitä todellakaan edes tunnista mainokseksi? Onko sillä edes mitään väliä, jos sen lukijat vain ovat tyytyväisiä?

Verify your Comment

Kommentin esikatselu

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Kommentoi

Lukuvinkkini

Facebookissa

  • Henkilön Pirkka Aunola Facebook-profiili

Jaikussa

Soi juuri nyt

Blog powered by TypePad