Vähemmän mainospaikkoja
Viime viikolla Finnmatkat räväytti ja otti Suomi24:n etusivun aivan vain omaan käyttöönsä päiväksi. Varmastikaan kukaan, joka tuolloin tuli etusivulle ei voinut välttyä mainoksen näkemisestä: Huomioarvo oli lienee 100 % ja myös DigiToday sekä RE: noteerasivat sen.
Perinteinen bannerimainonta on etsinyt muotoaan viime vuosien aikana. Kun verkkopalveluiden kävijämäärät ovat lisääntyneet ja mainospaikkojen myynti on ollut viikkopohjaisena hyvin joustamatonta, ovat kotimaiset mediat löytäneet vain yhden keinon kasvattaa omaa mainosmyyntiään.
Sivuille on lisätty mainospaikkoja. Reunaan, yläreunaan, keskelle tekstiä, sivun alareunaan... Minne vain mainos mahtuu, sinne se on laitettu. Kun mainospaikat alkavat olla yhtä silppua, tiputtaa se väistämättä mainosten huomioarvoa. Ja mitä sitä tekee mainoksella, jonka vain harva näkee.
Täyteen tilkityt mainossivut johtavat siihen, että huomiota on haettava erikoistoteutuksin. Huomaa minut, huutavat sivun päälle avautuvat mainokset. Huomaa minut, huutavat laajenevat jättibannerit. Ja media kiittää, sillä erikoistoteutuksista saa aina enemmän rahaa. Mutta pitävätkö kuluttajat tästä? Epäilen suuresti.
Ehkä Finnmatkojen toteutus voisi näyttää suuntaa tulevaisuudelle. Jos kerran bannerimainontaa halutaan tehdä, ottakaamme Suomessa mallia muualta maailmalta. Pois useita mainoksista sisältävistä sivuista kohti yhden mainoksen sivuja, joissa hyvin sijoittellun mainoksen huomioarvo on varmasti tilkkutäkkisivua parempi.

Pirkka on oikeassa siinä että suomalaisten nettimedioiden kiinteät viikkohinnat ovat yksi syy siihen että sivut ängetään täyteen mainoksia. Isoissa medioissa toinen syy on se että mainostajat haluavat mainostaa lähinnä etusivulla ja siksi se on täynnä mainoksia. Jos mainospanostuksia siirrettäisiin nettimedioiden alasivuille, voitaisiin jopa päästä tilanteeseen, jossa yhdellä sivulla on vain yksi mainos. Tällöin mainostaja saisi koko sivun itselleen, paljon nykyistä paremman huomioarvon ja samat kontaktit. Näyttöpohjaiseen myyntitapaan siirtyminen toivottavasti kannustaa tähän suuntaan. Myöskin hinnoilla voidaan ohjata mainospanostuksia.
Kirjoittanut: Nicklas | 14.1.2006 klo 21.45
PikseliSivustojen(tm) suosio johtunee siitä tosiseikasta, että mainoksia ei yritetä lisätä sivustolle "keinotekoisesti". Pikselisivustot ovat selkeästi ja ainoastaan mainossivuja, mainostarkoituksiin, joten kuluttaja ei ärsyynny saapuessaan sivulle: hän tietää mitä odottaa. Koska näiden sivustojen sisältö muodostuu mainoksista, sisällön tutkimiseen käytetty aika on samalla mainosten katseluun käytettyä aikaa. Mielestäni Pikselisivut ovatkin pitkästä aikaa nerokkain tapa mainostaa. Lisäksi molemmat osapuolet ovat tyytyväisiä.
Kirjoittanut: Mikko | 31.1.2006 klo 21.16
Olen Mikon kanssa täysin samaa mieltä tuosta Pikseli-sivujen suosiosta.
Niihin tulevat ihmiset tietävät saavansa mainontaa, ja itse mainonta on jo syy tulla palveluun. Se ei häiritse ketään eikä se ei keskeytä kenenkään nettisurfailua.
Siinä olisi aika kova tavoite myös muille mainoksilla itsensä elättäville verkkopalveluille!
Kirjoittanut: Pirkka | 1.2.2006 klo 17.39