« Presentaatio 13.3.2007 | Pääsivu | Ulos blogikaapista? »

3.1.2006

Relevanttiuden vaade

Julkaisija-lehden toimittaja kyseli tulevan lehden juttuun ajatuksia mobiilimarkkinoinnin ja –mainonnan tulevaisuudesta. Hetken pohdittuani en voinut muuta kuin palata vanhaan tuttuun ajatukseen: Jos mobiilimarkkinointi on relevanttia ja ei-keskeyttävää, sillä on tulevaisuutta.

Kuluttaja maksaa tavalla tai toisella mobiilisisältöjen käytöstä ja myös siellä näkemistään mainoksista. Tämän vuoksi mobiilimarkkinoinnille on erityinen relevanttiuden vaatimus.

Mutta sama pätee kaikkiin medioihin. Tätä yksinkertaista ajattelumallia hahmottelee myös Joseph Jaffe Life After the 30-Second Spot –kirjassaan, joka saapui joulun alla luettavakseni, kiitos open source marketing –kokeilun.
Teräväkynäinen ja suorasanainen amerikkalainen ei omassa kirjassaan säästele sanojaan, kuten kirjan nimestä voi päätellä. Mutta lopputulos ei onneksi jää pelkäksi sanalliseksi vinoiluksi: Jaffe esittää myös joukon konkreettisia vaihtoehtoja perinteiselle tv-mainonnalle.

Joulun pyhät Jaffen maailmaan tutustuttuani olen yhä varmempi siitä, ettei markkinoijalle voi olla tehokkainta pyrkiä keskeyttämismainontaan maailmassa, jossa kuluttaja voi yhä useammin poistamaan mainonnan mediasta, jos hän ei koe tarjontaa relevanttina.

Meidän markkinoinnin parissa työskentelevien tulisi ottaa tämä relevanttiuden vaade tosissaan. Itse ainakin uskon, että mitä useammin keskeytämme esimerkiksi kuluttajan nettisurfailun läväyttämällä täysin irrelevantin floating flash –mainoksen verkkopalvelun päälle, sitä nopeammin ihmiset ottavat mainosblokkerit käyttöön.

Ja mitä useammin yritämme keskeyttää kuluttajan tekemisen missä tahansa mediassa epärelevantilla viestillä, sitä todennäköisemmin ihmiset haluavat klikata esimerkiksi nauhoittavan digiboksinsa fast forward –näppäintä.

Ei Jaffekaan ole televisiomainontaa kokonaan hautaamassa, mutta ennen kaikkea hän haastaa markkinoijat oikeasti miettimään ja löytämään oikeita kohtaamispisteitä, joissa pystymme olemaan viestillämme läsnä kuluttajan ehdoilla 24/7/365.

Kuten hän blogissaan sanoo, kyllä ihmiset haluavat tv-mainoksia nähdä. Hehän haluavat katsoa niitä jopa televisio-ohjelmana! Mutta kyse on tällöin täysin toisesta mielentilasta: Asetun television ääreen, sillä haluan katsoa mainoksia.

Mutta jos haluan katsoa action-elokuvan, kuka missä ja milloin on päättänyt, että haluan ilman muuta myös katsoa käsittämättömän automainoksen, jossa auto lipuu vauhdikkaasti iltahämyisen aavikon läpi? Vai olenko muka ainoa ihminen, jolle Jatkuu-tunniste on vessapaussin, pyykkien ripustamisen tai voileivän tekemisen merkki?

Viittaus

Viittausosoite tähän kirjoitukseen:
http://www.typepad.com/services/trackback/6a00d8341c093653ef00d8345ad27b69e2

Listed below are links to weblogs that reference Relevanttiuden vaade:

» Markkinointi etsii uutta suuntaa podcasteissa from Tuhat sanaa
Pirkka Aunola kirjoittaa Digikko - blogissaan siitä, että mainostajan on ymmärrettävä, miten ja milloin potentiaalista asiakasta sopii lähestyä. "Itse ainakin uskon, että mitä useammin keskeytämme esimerkiksi kuluttajan nettisurfailun läväytt [Lue lisää]

Kommentit

Adam Curry käy keskustelua Daily Source code - ohjelmansa kuuntelijoiden kanssa siitä, millaista on tulevaisuuden mainonta. Mm. tänään kuuntelemassani DSC#310 - jaksossa taas korostettiin, että kyseen täytyy olla dialogista, ja siitä, että mediumi (tässä tapauksessa podcastaaja) voi jotenkin auttaa tuotteen myyjää muodostamaan dialogia potentiaalisten asiakkaiden kanssa.

Verify your Comment

Kommentin esikatselu

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Kommentoi

Lukuvinkkini

Facebookissa

  • Henkilön Pirkka Aunola Facebook-profiili

Jaikussa

Soi juuri nyt

Blog powered by TypePad